luty23

Zielistka Sternberga

dodano: 23 lutego 2010 przez klaudus


Chlorophytum comosum"Variegatum" - Dzisiaj uprawia sie prawie wyłacznie odmianę "Variegatum" o białych podłużnych pasach na liściach. Liscie te są tak wąskie jak u traw, tworzą kępę, z której wyrasta długi pęd kwiatostanowy; na nim takrze tworzą sie nowe rosliny. Niewielkie białe kwiaty nie mają znaczenia zdobniczego. Zielistka jest rośliną mało wymagającą. Po okresie przystosowania toleruje bezposrednie padanie promieni słonecznych, ale dobrze rośnie również w półcieniu. Liscie sa słabiej wybarwione.

Rozmnarza sie po przez podział kęp lub przez odrosty, które utworzyły sie na roslinie matecznej. Przepikowuje sie je do doniczek o sr. 6-7cm. Ukorzeniają sie one w okresie od marca do sierpnia, w ciągu 3-4 tygodni. Rośliny dorosłe posostawia sie zimą w temp. 8 - 12*C. ale zupełnie dobrze toleruje i temperature niższą. Itensywnosc podlewania zależy od stopnia wilgotnosci powietrza i okresu wegetacji. Zimą podlewanie znacznie sie ogranicza.

Przesadza sie kazdego roku od marca do maja. Podłozem jest mieszanina kompostu i torfu. Od marca do sierpnia rośline co 8-10 dni zasila sie płynnym nawozem wieloskładnikowym.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy